Μετά το τέλος του πανηγυρικού εσπερινού η καλοκαιρινή βραδιά συνεχίστηκε με την επιτυχημένη εκδήλωση που διοργάνωσε ο Εξωραϊστικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Μαρίνας και Αλώνων. Η εκδήλωση περιελάμβανε χορούς από το χορευτικό τμήμα του συλλόγου, που έκανε χθες την παρθενική του εμφάνιση, με υπεύθυνη διδασκαλίας την κυρία Σοφία Κάπου και τη μουσική από την Εστουδιαντίνα της Αίγινας, την ορχήστρα της Σχολής Βυζαντινής και Παραδοσιακής Μουσικής του νησιού υπό τη διεύθυνση του Αλέξανδρου Σπίτζινγκ.
Την εκδήλωση χαιρέτησε ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης και ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας κύριος Μανώλης Λεούσης.