Οι εθελοντές, βρίσκονταν στις εισόδους των καταστημάτων, ενημερώνοντας τους κατοίκους και τους παραθεριστές του νησιού για τους σκοπούς της δράσης. Στη συνέχεια τους έδιναν τσάντες, μέσα στις οποίες μπορούσαν να βάλουν όσα τρόφιμα, μακράς κυρίως διαρκείας επιθυμούσαν. Βγαίνοντας, άφηναν τα τρόφιμα σε ένα καλάθι που υπήρχε για αυτό το σκοπό στην έξοδο των καταστημάτων.
Τα τρόφιμα θα διατεθούν για τις ανάγκες των οικογενειών του νησιού που έχουν ανάγκη. Για όσα είχαν συγκεντρωθεί μέχρι το μεσημέρι, η πρόεδρος του συλλόγου "Αίγινα Εθελοντής" κυρία Αθηνά Πυρουνάκη έδειξε να είναι ικανοποιημένη από την αποτελεσματικότητα που είχε η σημερινή δράση και την προσφορά του κόσμου.