Κατά τη διάρκεια των προηγούμενων ετών το ρεπορτάζ του Aegina Portal είχε καταγράψει συχνά εικόνες εγκατάλειψης σε ένα σημαντικό σημείο της πόλης, το οποίο ωστόσο έμεινε αναξιοποίητο και υποβαθμισμένο. Οι συνθήκες από το τελευταίο ρεπορτάζ του Aegina Portal τον Απρίλιο, μάλλον ήταν ειδυλλιακές σε σχέση με αυτές που επικρατούν σήμερα.
Η ατιμωρησία βασιλεύει, ακόμη και δίπλα στην αυλή του 1ου Δημοτικού Σχολείου έχουν πεταχθεί σκουπίδια, εικόνες που θυμίζουν παλαιότερες εποχές. Παρά το γεγονός ότι η νυν δημοτική αρχή είχε δείξει ζήλο λίγους μήνες πριν απομακρύνοντας τεράστιους όγκους απορριμάτων και άλλων αντικειμένων, μια πραγματικότητα το ίδιο θλιβερή με τότε επιστρέφει.