Αναφορικά με την εξέλιξη των έργων στην περιοχή του Ανιτσαίου, είπε ότι υπολείπεται ένα κομμάτι των αντιπλημμυρικών, ενώ θα αποκατασταθεί τμηματικά το οδόστρωμα που χαρακτηρίζεται επικίνδυνο σε ορισμένα σημεία του. Ο κύριος Μούρτζης έκανε αναφορά σε μελέτη ύψους 600.000 ευρώ της Περιφέρειας Αττικής, η οποία αφορά στην αποκατάσταση και στη βελτίωση οδικών αξόνων του νησιού και εξέφρασε την πεποίθηση ότι η μελέτη θα ολοκληρωθεί σύντομα. Συμπλήρωσε ότι θα ξεκινήσουν τα έργα της μελέτης των 250.000 της Περιφέρειας, επίσης για την αποκατάσταση κατεστραμμένων δρόμων του νησιού, έργο που είχε ξεκινήσει στις αρχές του καλοκαιριού, αλλά για τους ίδιους οικονομικούς λόγους σταμάτησε.
Τέλος σε σχετική ερώτηση για σημεία του οδοστρώματος που βρίσκονται δίπλα στη θάλασσα, στην περιοχή της Καβουρόπετρας, αλλά και κοντά στους "Αγίους Αποστόλους", είπε ότι έχουν προχωρήσει πολλές διαδικασίες. Αναφορικά με το έργο στο Σφεντούρι, ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας κύριος Τάσος Αμάφης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την έναρξη των εργασιών.