Στο κεντρικό λιμάνι της Αίγινας δεν θα εκτελεστεί σήμερα κανένα προγραμματισμένο δρομολόγιο, λόγω της συμμετοχής της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας στις κινητοποιήσεις της ΓΣΕΕ, Από την απεργία στην ΠΝΟ και το πρόβλημα της μεταφοράς των απορριμάτων, αλλά και από την απεργία προσωπικού στην υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου, η αποκομιδή των απορριμάτων δεν πραγματοποιήθηκε σήμερα. Τέλος να σημειώσουμε ότι σήμερα στις 10:30 το πρωί το ΠΑΜΕ Αίγινας πραγματοποιεί συγκέντρωση στην Παλαιά Προβλήτα.
Για τη συμμετοχή των εργαζομένων του Δήμου στις σημερινές απεργιακές κινητοποιήσεις, μίλησε στην κάμερα του Aegina Portal ο πρόεδρος της Ένωσης Εργατοϋπαλλήλων του Δήμου Αίγινας κ. Δημήτρης Δημητρόπουλος.
[upd] Να σημειώσουμε ότι σύμφωνα με νεώτερη ενημέρωση η συμμετοχή των εργαζομένων στο Δήμο στη σημερινή απεργία έφτασε το 90% ενώ στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση το 50%.