Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων περιλαμβάνει επίσης πορεία, με σημείο συνάντησης την εκκλησία της "Παναγίτσας" στην 11 το πρωί. Η πορεία θα ξεκινήσει από την "Παναγίτσα" και θα ολοκληρωθεί στο 1ο Δημοτικό Σχολείο. Όσοι πάρουν μέρος σε αυτή θα κρατούν άδειες συσκευασίες που θα χτυπούν ρυθμικά και θα τις ρίξουν συμβολικά σε κάδους ανακύκλωσης. Την πορεία θα συνοδέψει η μπάντα του τοπικού Συστήματος Ναυτοπροσκόπτων Αίγινας.
Στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου δημοτικού θα γίνει προβολή video, ομιλία και βράβευση των έργων ζωγραφικής που διακρίθηκαν. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσης μουσική και τραγούδι. Για το πρόγραμμα και τους στόχους των εκδηλώσεων μίλησε στο Aegina Portal, εκ μέρους του συλλόγου, η κυρία Λένα Καπνιά Αραποστάθη.