Ο Δημήτρης Ποταμιάνος σπούδασε ανθρωπολογία και ιστορία στο Παρίσι. Ήταν διδάκτωρ ιστορίας του Πανεπιστημίου του Παρισιού και καθηγητής του Παντείου Πανεπιστημίου στο Τμήμα Επικοινωνίας. Έγραφε συστηματικά για το κρασί, το φαγητό και τον πολιτισμό τους από το 1990 έως σήμερα. Επιμελήθηκε και παρουσίασε, μαζί με την Μαλβίνα Κάραλη, την εκπομπή "Μαγειρική Τέχνη". Συνεργασίες του έχουν κατά καιρούς δημοσιευθεί στα έντυπα "Elle", "ο Αναγνώστης", "Το Βήμα", "Μενού και άλλα", "Οινέας" ("Symbol"). Έχει συγγράψει δοκίμια, κριτικά σημειώματα και πρόζα.
Η κηδεία του συγγραφέα και ακαδημαϊκού Δημήτρη Ποταμιάνου θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή στον ιερό ναό της Αγίας Αικατερίνης στην Πλάκα στις 12:00.
Η ταφή θα γίνει στην Αίγινα, στο κοιμητήριο στις Άλωνες στις 3:15 μ.μ.