Στο κεντρικό λιμάνι της Αίγινας σήμερα δεν πραγματοποιούνται προγραμματισμένα ακτοπλοϊκά δρομολόγια, λόγω της συμμετοχής της ΠΝΟ στις κινητοποιήσεις με 48ωρη απεργία που θα κρατήσει δεμένα τα πλοία στα λιμάνια σήμερα και αύριο. Όσοι δεν μπορούν να αναβάλουν το ταξίδι τους προς τον Πειραιά, επιλέγουν αναγκαστικά τη λύση των θαλάσσιων ταξί.
Στο Δήμο της Αίγινας, εργαζόμενοι συμμετέχουν στην απεργία, αλλά οι πολίτες μπορούν να εξυπηρετηθούν, ενώ μεγάλη είναι η συμμετοχή στην απεργία των εργαζομένων στην υπηρεσία καθαριότητας. Τέλος, πολλές είναι οι επιχειρήσεις στο εμπορικό κέντρο της Αίγινας που σήμερα "κατέβασαν ρολά" και δεν λειτουργούν, συμμετέχοντας στις απεργιακές κινητοποιήσειςκατά του ασφαλιστικού.