"Ο Ελληνικός λαούς τους ψήφισε τρεις φορές μέσα σε λίγους μήνες. Τους έδωσε δύναμη για να πάνε να αντιμετωπίσουν τους Ευρωπαίους. Για να σκίσουνε μνημόνια, να τους μάθουν να χορεύουν πεντοζάλη. Δεν του ψήφισε για να τους δυναμώσει και να γυρίσει και να μας βάλει τη θηλιά στο λαιμό. Μην κάνει το λάθος να μας νομίζει ότι είμαστε αδρανείς. Εμείς αυτό που ζητάμε, η αλιεία, η γεωργία και η κτηνοτροφία, είναι να έχουμε δικαίωμα στην ελπίδα, να έχουμε δικαίωμα στη δημιουργία. Ο αγώνας που ξεκινάει τώρα, δεν θα σταματήσει σήμερα, θα συνεχιστεί". Είπε μέσα σε ένταση ο πρόεδρος του Αγροτικού Συλλόγου Αίγινας κύριος Νίκος Αλυφαντής, σε σύντομο χαιρετισμό στην Παλαιά Προβλήτα.
Τα τρακτέρ παρατάχθηκαν στην άκρη του λιμανιού, δημιουργώντας μία πρωτόγνωρη, για το νησί, εικόνα κινητοποίησης. Τόσο οι δηλώσεις του προέδρου του Συνδέσμου Αλιέων Αίγινας "Ο Άγιος Νεκτάριος" κυρίου Χρήστου Χιώτη, όσο και του υπεύθυνου για τα κτηνοτροφικά θέματα κυρίου Γιάννη Χερουβείμ, είχαν ευθύτητα λόγου, στέλνοντας σαφές μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση.