Προκειμένου να παρακολουθήσουν την παρέλαση, οι κάτοικοι του νησιού που κατέβηκαν στην παραλία, αναγκάστηκαν να στριμωχτούν κάτω από τις τέντες και τα υπόστεγα των καταστημάτων, για να προφυλαχθούν από τη βροχή. Οι μικροί μαθητές παρέλασαν απτόητοι με το κοινό να του χειροκροτεί. Στην παρέλαση εκτός από τους μαθητές έλαβαν μέρος οι αθλητές των υποδομών του Ο.Α.Κ. Αίγινας, τα Λυκόπουλα, το Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού, οι Ναυτοπρόσκοποι, η μπάντα των οποίων έκλεισε την παρέλαση μαζί με τους μικρούς της "Πιτσιρικούπουλης".
Δείτε φωτογραφίες από την παρέλαση στην παραλία της Αίγινας εδώ.