"Ακόμη και ένα ευρώ δεν θα πάει χαμένο", λένε οι άνθρωποι του συλλόγου, που γνωρίζουν από πρώτο χέρι τις ανάγκες των οικογενειών που έχουν πληγεί από την οικονομική κρίση. Πασχαλινά δώρα και στολίδια, βιβλία, ρούχα και υποδήματα, χειροτεχνήματα και πολλά ακόμη, αποτελούν τα αντικείμενα που παρουσιάζει ο σύλλογος στην αυλή του κτιρίου που στεγάζεται. Παράλληλα, "τρέχει" μία λαχειοφόρος αγορά, με την οποία όσοι δεν βρίσκουν κάτι που τους αρέσει στο παζάρι και επιθυμούν να βοηθήσουν, μπορούν να αγοράσουν ένα λαχνό με δύο ευρώ. Η συμμετοχή των κατοίκων του νησιού και σε αυτή την πρωτοβουλία του συλλόγου "Αίγινα Εθελοντής", είναι σημαντική. Θα δώσει τη δυνατότητα σε μικρούς και μεγάλους, που έχουν κτυπηθεί από την οικονομική κρίση, να γευθούν τρόφιμα στο πασχαλινό τους τραπέζι, που κάποτε θεωρούνταν αυτονόητα και καθημερινά.
Ο χώρος στον οποίο γίνεται το παζάρι, έχει μεγάλο parking και αρκούν λίγα λεπτά για να επιλέξετε ένα δώρο. Λίγα μόλις ευρώ είναι αρκετά και θα αποτελέσουν μια μεγάλη βοήθεια για τους κατοίκους του νησιού που έχουν πραγματική ανάγκη.