Από το Podcasting Feed του Ενημερωτικού Δελτίου στο ραδιόφωνο του Aegina Portal
Σε κάποιες περιοχές οι δεκάδες μαύρες σακούλες με τα κλαδέματα και τα ξερόχορτα στην άκρη του δρόμου, δημιουργούν μία εξαιρετικά επικίνδυνη κατάσταση καθώς η θερμοκρασία ανεβαίνει. Σε κάποιες άλλες περιοχές κάτοικοι του νησιού δυσφορούν με τη συγκέντρωση των οικιακών απορριμάτων, ενώ εντύπωση προκαλεί για μία ακόμη φορά, ο ρυθμός με τον οποίο συγκεντρώνονται (σχηματίζοντας βουνό) συσκευασίες προϊόντων στο προαύλιο του Καποδιστριακού Ορφανοτροφείου, μία πραγματικά κακή πρακτική. Τις τελευταίες ημέρες φαίνεται να έχει απομακρυνθεί από τους δρόμους ένας μεγάλος αριθμός στρωμάτων που είχαν πεταχθεί εκεί κατά τη διάρκεια των διακοπών του Πάσχα.
Συμπαράσταση στην προσπάθεια που γίνεται προσφέρουν άλλοι δήμοι, που έχουν στείλει οχήματα με τα οποία ενισχύεται ο δήμος της Αίγινας. Αύριο το πρωί αναμένεται ένα ακόμη όχημα από το δήμο του Παλαιού Φαλήρου.