Ιδιαίτερα ενδιαφέρον έχει το εργοτάξιο του έργου, εκεί δηλαδή που βρίσκονται οι μεγάλες δεξαμενές, που αποτελούν και αυτές μέρος των χερσαίων. Στο σημείο έχει τοποθετηθεί ένας σπαστήρας για τα υλικά των εκσκαφών. Η έκταση του χώρου που βρίσκεται το εργοτάξιο και οι δεξαμενές είναι 9 στρεμμάτων. Ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Κυψέλης, μιλώντας στο Aegina Portal, εξήγησε ότι θα γίνει μια συνδεσμολογία τέτοια ώστε το νερό να μεταφέρεται προς τις παλιές δεξαμενές. Οριοθέτησε χρονικά την ολοκλήρωση του συγκεκριμένου έργου, περίπου στις 10 ημέρες, λόγω της σκληρότητας του εδάφους.
Δηλώσεις για αυτή τη φάση του έργου, έκανε στο Aegina Portal και ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, ο οποίος εξήγησε τη βαρύτητα του έργου για την υδροδότηση της Αίγινας, σημείωσε ότι βρίσκεται σε συνεχή επαφή με τους εργολάβους και τους τεχνικούς προκειμένου να διασφαλιστούν οι παράμετροι που αφορούν τις εργασίες, επιβεβαίωσε ότι στην περιοχή το έδαφος είναι σκληρό και για αυτό υπάρχουν κάποιες επιπλέον δυσκολίες, αλλά εμφανίστηκε αισιόδοξος ότι οι εργασίες εκεί και σε ένα διπλανό σημείο θα έχουν ολοκληρωθεί σε 7 ημέρες.