Την εκδήλωση παρουσίασε στο κοινό ο κύριος Παναγιώτης Χελιώτης, πρόεδρος του συλλόγου και χαιρέτησε ο δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης. Η βραδιά περιελάμβανε τραγούδια, ανάγνωστη κειμένων, μία μικρή ταινία και όλα αυτά με τη συμμετοχή των παιδιών, που έδωσε ένα ξεχωριστό χαρακτήρα στη βραδιά. Την εκδήλωση τίμησαν επίσης με την παρουσία τους ο αντιδήμαρχος κύριος Κώστας Γεννίτσαρης, ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Βαθέος κύριος Ηλίας Γρυπαίος, εκπρόσωποι συλλόγων και φορέων και κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής.