Θετικά σχόλια προκάλεσαν οι όμορφες φορεσιές του χορευτικού και βέβαια ότι τα μέλη του, παρουσίασαν αγόγγυστα το πρόγραμμα παρά το γεγονός ότι η θερμοκρασία είχε φτάσει τους 36 °C. Το κοινό απόλαυσε επίσης τους μαθητές του Αλέξανδρου Σπίτζινγκ, που με τα έγχορδα τους απέδωσαν παραδοσιακούς σκοπούς.
Να σημειώσουμε ότι κατά τη διάρκεια του εορταστικού διημέρου, οι πιστοί είχαν την ευκαιρία να προσκυνήσουν τα λείψανα της Αγίας Κυριακής.
Την εκδήλωση παρακολούθησαν ο δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κύριος Νίκος Οικονόμου, ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Βαθέος κύριος Ηλίας Γρυπαίος και πλήθος κόσμου.