Στην περιοχή μετέβη περιπολικό σκάφος του Λιμεναρχείου Αίγινας το ρυμουλκό "Μαλτέζος ΙΙ" Ν.Α. 196 και το ταχύπλοο σκάφος διασωστικό Μαλτέζος με επιβαίνοντα δύτη, ενώ λίγο αργότερα στο σημείο του συμβάντος κατέπλευσε και δεύτερο ρυμουλκό σκάφος. Με τη συνδρομή των ιδιωτικών σκαφών και τη βοήθεια του πληρώματος του θαλαμηγού το "Alouette II" αποκολλήθηκε και αγκυροβόλησε με ασφάλεια νοτιοδυτικά του λιμένα της Αίγινας.
Από το περιστατικό δεν προκλήθηκε τραυματισμός, ούτε παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση. Από το Λιμεναρχείο Αίγινας που διενεργεί την προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους του ανωτέρω σκάφους μέχρι προσκομίσεως πιστοποιητικού αξιοπλοΐας από τον νηογνώμονα που το παρακολουθεί.