Ο δήμαρχος κύριος Δημήτρης Μούρτζης μαζί με τον δημοτικό σύμβολο κύριο Σταμάτη Μαρμαρινό, βρέθηκαν από νωρίς στο σημείο που προκλήθηκε η ζημιά. Ο κύριος Μούρτζης έκανε δηλώσεις στο Aegina Portal, θέλοντας να ενημερώσει τους κατοίκους και τους παραθεριστές του νησιού για την υπάρχουσα κατάσταση και να τους διαβεβαιώσει ότι στο επόμενο εξάωρο η βλάβη θα έχει αποκατασταθεί. "Κάποια πράγματα είναι εκτός προγράμματος. Ένα εξ αυτών είναι και αυτό που βλέπουμε σήμερα εδώ, έγινε μία πολύ μεγάλη ζημιά στην περιοχή της Αίγινας και έχει ως αποτέλεσμα να μείνει ακόμη και η πόλη από νερό. Αλλά όχι από έλλειψη νερού. Νερό υπάρχει στην κεντρική δεξαμενή, αλλά αυτή η ζημιά είναι πάρα πολύ μεγάλη και έχουν κλείσει τον κεντρικό αγωγό".
Ο δήμαρχος Αίγινας αναφέρθηκε και σε αναφορά που έγινε το πρωί σε τηλεοπτική ενημερωτική εκπομπή, στην οποία αναφέρθηκε ότι η Αίγινα δεν έχει νερό. "Η πραγματικότητα είναι ότι η Αίγινα βρίσκεται σε ένα οριακό σημείο. Προσπαθούμε, κάνουμε αγώνα ζωής. Όπως βλέπεις όλο το προσωπικό της Υπηρεσίας Ύδρευσης του Δήμου είναι εδώ. Αυτοί οι άνθρωποι υπερβάλουν εαυτό και την Κυριακή τους της έχουν αφιερώσει στην υπηρεσία του Δήμου, δεν μπορείς να τους απαξιώνεις", είπε συμπληρώνοντας ότι: "Μία εταιρία από αυτές τις δύο που μεταφέρουν νερό, εάν θα δείτε την εικόνα, τη φωτογραφία που πάει και προσεγγίζει στο λιμάνι του Λεοντίου με αυτόν τον καιρό, χθες είχε πολλά μποφόρ. Επάνω στα βράχια πήγε και έδεσε. Κι αυτό το κάναμε γιατί τους πιέζουμε να φέρουν νερό". Ο κύριος Μούρτζης ζήτησε συγγνώμη από τους κατοίκους και τους παραθεριστές του νησιού, ενημερώνοντας ότι σήμερα βραδυνές ώρες το πρόβλημα θα έχει λυθεί και όλα θα είναι σε πλήρη λειτουργία.
Από την άλλη, το Aegina Portal γίνεται δέκτης έντονων, συχνά οργισμένων, παραπόνων, τόσο από κατοίκους του νησιού, όσο και παραθεριστές για τις επιπτώσεις που έχουν στην καθημερινότητα των κατοίκων και στις διακοπές των παραθεριστών οι επαναλαμβανόμενες διακοπές της υδροδότησης.