Από το Podcasting Feed του Ενημερωτικού Δελτίου στο ραδιόφωνο του Aegina Portal
Στις ίδιες δηλώσεις σημειώνει ότι είχε λάβει τη διαβεβαίωση τόσο από το δήμαρχο Αίγινας, όσο και από τον πρόεδρο του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου, ότι θα γίνονταν όλα τα προβλεπόμενα έργα προκειμένου να δέσει το πλοίο "Γεώργιος" με ασφάλεια. Συμπληρώνει ότι αυτές οι εργασίες δεν έγιναν με αποτέλεσμα το πλοίο να υποστεί φθορά στο τιμόνι κατά το χθεσινό δρομολόγιο το απόγευμα, δηλώνοντας ότι: "Δεν μπορεί να έρθει δρομολόγιο. Οπότε, αν θα μείνει η Αίγινα, την ευθύνη δεν την έχω εγώ, τη στιγμή την οποία δεν κάνουν τα προβλεπόμενα για να εξασφαλίσουν την ομαλή υδροδότηση του νησιού".
Ο κύριος Λεβεντάκης σε συζήτηση που ακολούθησε, είπε ότι το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό, καθώς χαρακτήρισε άψογη στις πληρωμές της τη διοίκηση του Δήμου, αλλά τεχνικό. Για το ζήτημα το Aegina Portal επικοινώνησε με τον πρόεδρο του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου κύριο Γιώργο Σκαλτσιώτη, ο οποίος εξέφρασε διαφορετική θέση για το ζήτημα και επιφυλάχθηκε να απαντήσει αύριο με επίσημα έγγραφα. Τέλος, δηλώσεις για το θέμα θα κάνει ο δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, ο οποίος βρίσκεται σε συμβούλιο.