Η ίδια χαρακτηρίζει την τεχνοτροπία της ως mix media και αναφέρεται στο χρόνο και τη δουλειά που απαιτεί η ολοκλήρωση ενός έργου. Τα έργα ξεκινούν με σκιτσάρισμα, αλλά και φωτογράφιση, ώστε να υπάρχει το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί στη συνέχεια στο εργαστήριο.
Ο William Rohe μιλά κι αυτός με πάθος για τη σχέση του για την Αίγινα, για αυτά που τον κρατούν εδώ ή τον κάνουν να επιστρέφει. Ζωγραφίζει τα τελευταία δεκαοχτώ χρόνια. Πριν ήταν αρχιτέκτονας και είχε δουλέψει στην Αμερική, στην Ελλάδα αλλά και σε πολλές ακόμη χώρες του κόσμου σε διάφορα projects. Το έργο του χαρακτηρίζεται από διάφορες τεχνοτροπίες με λάδια, ακρυλικά, παστέλ, τεχνικές μοντάζ και άλλα. Αποτυπώνει στοιχεία της φύσης που του προκαλούν το ενδιαφέρον και ανάμεσα σε αυτά είναι ο Αρχαίος Ελαιώνας, η Παλιαχώρα και οι εκκλησίες της. Συχνά η αρχιτεκτονική του ματιά εμφανίζεται στο τρόπο που συνθέτει τα θέματά του, όταν αποτυπώνει στον καμβά του μέρη από το κέντρο της Αίγινας, το λιμάνι και αλλού. Αυτό που κάνει τον γεμίζει χαρά, λέει με έμφαση.