"Σκοπός της εθελοντικής αιμοδοσίας είναι να ενισχύσουμε την τράπεζα αίματος του δήμου μας, καθώς φέτος χρειαστήκαμε 151 μονάδες αίματος από το τέλος του Φεβρουαρίου μέχρι σήμερα. Από την προηγούμενη αιμοδοσία έδωσαν αίμα 108 αιμοδότες του νησιού. Όπως καταλαβαίνετε έχουμε κάνει μία υπέρβαση αρκετά σημαντική και αυτό δηλώνει την επιτακτική ανάγκη, για όσους μπορούν να δώσουν αίμα, για το οποίο απαιτούνται ελάχιστα λεπτά, αλλά είναι αρκετά σημαντική πράξη για να σώσουν μία ζωή".
Να σημειώσουμε ότι οι εθελοντές αιμοδότες θα πρέπει να έχουν μαζί τους την ταυτότητά τους και τον αριθμό ΑΜΚΑ (για τον ΑΜΚΑ δεν είναι απαραίτητο κάποιο έγγραφο, μπορεί να γίνει προφορική αναφορά).
Ο κύριος Μούρτζης ευχαρίστησε το νοσοκομείο "Ελπίς", την Κοινοπραξία Πλοίων Σαρωνικού, τη διευθύντρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αίγινας κυρία Μπόγρη για τη διάθεση της αίθουσας, τον πρόεδρο της Επιτροπής Παιδείας κύριο Οικονόμου, την πρόεδρο της Επιτροπής Παιδείας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κυρία Σαλπαία.
Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου από 10 π.μ. έως 4 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αίγινας.