Ο κύριος Μούρτζης ανάμεσα σε άλλα είπε ότι η επιλογή των παιδιών έγινε με αξιοκρατικά κριτήρια και σύμφωνα με όσα ορίζει ο νόμος. Ευχαρίστησε το προσωπικό, την επιτροπή και τον σύλλογο γονέων για τις προσπάθειες που έχουν καταβάλει για τη λειτουργία του σταθμού. Είπε επίσης ότι το επόμενο διάστημα θα γίνουν στο σταθμό κάποιες εργασίες για τη διαμόρφωση του χώρου, ενώ για τον παιδικό σταθμό στην περιοχή του Κοντού είπε ότι έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες για να ανοίξει. Σημείωσε ότι εάν ο σταθμός του Κοντού λειτουργούσε, σήμερα τα 37 παιδιά που έμειναν εκτός του σταθμού της Χλόης θα μπορούσαν να καλυφθούν από το νέο σταθμό.
Τους γονείς και τα παιδιά καλωσόρισε στο σταθμό η κυρία Καίτη Σαλπέα, ευχήθηκε για τη νέα χρονιά και εξήρε την ποιότητα και το έργο του προσωπικού. Επίσης ενημέρωσε τους γονείς ότι θα ξεκινήσουν οι εργασίες που θα αφορούν στην διαμόρφωση του προαυλίου με νέα παιχνίδια και νέο υλικό στο δάπεδο, όπως προβλέπεται για αυτούς τους χώρους. Ακολούθησε κέρασμα για τους μεγάλους και δώρα για τα παιδιά.