Τα συνθήματα καλύπτονται με παιδικές ζωγραφιές που ζωγραφίζουν οι εκπαιδευτικοί. Οι φθορές όμως στα παιχνίδια όμως δεν μπορούν να επισκευαστούν. Η κυρία Μοσχονά καταγγέλλει ότι χθες το βράδυ άγνωστοι ζωγράφισαν πάνω στα παιχνίδια κάνοντάς τα να φαίνονται τρομακτικά και πέταξαν ή πήραν διάφορα εξαρτήματά τους. Ένα από αυτά βρέθηκε πάνω στην κεραμοσκεπή.
Από την πλευρά η πρόεδρος της Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κυρία Καίτη Σαλπέα διαμηνύει ότι στους χώρους θα τοποθετηθούν κάμερες, καθώς δύο μήνες πριν και το προαύλιο του 1ου Δημοτικού Σχολείου είχαν συμβεί παρόμοια περιστατικά.
Λόγω της κρίσης και της μείωσης των πόρων, μοιάζει αδύνατον ή πολύ δύσκολο να αντικατασταθούν τα κατεστραμμένα παιχνίδια.