Δυστυχώς η μεταφορά διεκόπη τις τελευταίες δέκα ημέρες, καθώς ο δήμος δεν είχε οδηγό να διαθέσει. Ο δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης δεσμεύθηκε ότι από τη Δευτέρα ένας οδηγός, υπάλληλος του δήμου, που βρίσκεται σε άδεια αυτή την περίοδο, θα εκτελέσει το έργο της μεταφοράς των μαθητών. Η σημερινή ήταν η δεύτερη συνάντηση γονέων της περιοχής με τον κύριο Μούρτζη.
"Θέλω να τονίσω ιδιαιτέρως την έλλειψη κοινωνικής πολιτικής που υπάρχει, γενικά στην περιφέρεια, στους δήμους, διότι τους δήμους τους έχουν φτάσει σε ένα οριακό σημείο λειτουργίας. Ειλικρινά το λέω, είμαι από τους δημάρχους που φωνάζουν και μάλιστα χθες είχαμε επιτροπή στην ΠΕΔΑ και ένας από τους λόγους που είχα πάει ήταν αυτός, να τονίσω ιδιαιτέρως αυτές τις περιοχές σαν τη δική μας, τους νησιώτικους χώρους που τους έχουν απαξιώσει, που δεν υπάρχουν σε κανέναν κεντρικό σχεδιασμό του κράτους. Επιτέλους, πρέπει να δώσουν ιδιαίτερη βαρύτητα και να δώσουν λύσεις σε δήμους που δεν έχουν στελέχωση, που δεν έχουν οικονομικά. Πραγματικά η οικονομία είναι σε εξαθλίωση, οι ΚΑΠ έχουν τελείως καταργηθεί", δήλωσε ανάμεσα σε άλλα ο δήμαρχος κύριος Δημήτρης Μούρτζης.
Παρούσα στη συνάντηση ήταν και η δημοτική σύμβουλος κυρία Καίτη Σαλπέα.