Από το Podcasting Feed του Ενημερωτικού Δελτίου στο ραδιόφωνο του Aegina Portal
Εκτός από την κακή εικόνα, είναι άγνωστο τι επιπτώσεις έχει στο περιβάλλον αυτό το γεγονός, καθώς μεγάλοι όγκοι από πλαστικά διασκορπίζονται σε χωράφια και κτήματα που χρησιμοποιούνται για καλλιέργειες. Κατά την πρόσφατη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου ο κύριος Νεκτάριος Λεούσης, πρότεινε να ξεκινήσει η συλλογή αυτών των απορριμάτων. Ο κύριος Λεούσης είπε τα ακόλουθα:
"Μία πρόταση - παραίνεση προς τον κύριο Γεννίτσαρη, αν μπορεί, ήρθε ο χειμώνας και ο όγκος των απορριμάτων έχει μειωθεί δραστικά. Κύριε Γεννίτσαρη μήπως μπορεί να γίνει μία προσπάθεια να καθαριστεί ο χώρος πέριξ των κάδων ανά την Αίγινα. Αν κάνετε μία βόλτα με το αυτοκίνητό σας, που κάνετε συχνά βόλτες και ελέγχετε, πηγαίνετε από τον παραλιακό δρόμο μέχρι τα καρνάγια, μέχρι το Λεόντι. Το τι γίνεται πέριξ των κάδων, σε ιδιωτικές περιουσίες σε κτήματα κτλ είναι κάτι το τραγικό. Έλεος, δύο υπάλληλοι να συγκεντρώσουμε αυτά τα πλαστικά, τα μπουκάλια. Η εικόνα είναι ντροπιαστική, μήπως περισώσουμε κάτι από την εικόνα του νησιού μας".