![](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves6/20210325_105848.jpg)
Μετά την ολοκλήρωση της Δοξολογίας στην Μητρόπολη της Αίγινας πραγματοποιήθηκε τρισάγιο και κατάθεση στεφάνων στον μνημείο Ηρώων Πεσόντων. Κατάθεση έκαναν ο δήμαρχος κ. Γιάννης Ζορμπάς και ο πρόεδρος της Κοινότητας Αίγινας κ. Παναγιώτης Κασιμάκης. Κάποιοι από τους πολίτες που παρακολούθησαν την κατάθεση κατέθεσαν ένα κλαδί δάφνης.
Ομάδα πολιτών κρατούσαν πανό που έγραφε: "Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια". Αντίστοιχη παράσταση είχε γίνει νωρίτερα και στο προαύλιο της Μητρόπολης.