Φωτογραφίες - video: Σταύρος Ρωπαΐτης.
Με τον καθιερωμένο πανηγυρικό λόγο της ημέρας, την κατάθεση στεφάνων και την παρέλαση των μαθητών στο προαύλιο του ιερού ναού του Αγίου Σώζοντος, γιορτάστηκε στην Πέρδικα η επέτειος της 28η Οκτωβρίου.
Μετά το τέλος της δοξολογίας, η κυρία Θεοδώρα Μεγαλογιάννη εκφώνησε τον πανηγυρικό λόγο της ημέρας. Στη συνέχεια ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο μνημείο που βρίσκεται στο προαύλιο το ναού.
Μετά το τέλος της δοξολογίας, η κυρία Θεοδώρα Μεγαλογιάννη εκφώνησε τον πανηγυρικό λόγο της ημέρας. Στη συνέχεια ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο μνημείο που βρίσκεται στο προαύλιο το ναού.
![IMG-4410-perdika-2.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves8/IMG-4410-perdika-2.jpg)
Κατάθεση στεφάνων έκαναν ο Αντιδήμαρχος κ. Αντώνης Μούρτζης, ο πρόεδρος της Κοινότητας Πέρδικας κ. Μιχάλης Μαρτής, επίσης κατέθεσαν στεφάνια το νηπιαγωγείο και το δημοτικό σχολείο της Πέρδικας ο Εξωραϊστικός Πολιτιστικός Συλλόγου Αιγινήτισσας, καθώς και ο Περιβαλλοντικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Πέρδικας.