Η πόρτα στο ισόγειο δωμάτιο στον Πύργου του Μαρκέλλου άνοιξε και η εκπαιδευτικός κυρία Αρχοντούλα Γεωργοπούλου διάβασε στα μικρά παιδιά που συμμετείχαν στην εκδήλωση χριστουγεννιάτικα παραμύθια, δημιουργώντας το κατάλληλο κλίμα για τις ημέρες που έρχονται. Στο προαύλιο του πύργου, είχε στηθεί ένα υπαίθριο εργαστήρι χειροτεχνίας στο οποίο η κυρία Παναγιώτα Καλαμάκη έδειχνε στα παιδιά πως να κατασκευάζουν χριστουγεννιάτικες κάρτες και στολίδια. Το χώρο επισκέφθηκε ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Σάκης Σακκιώτης ο οποίος ευχήθηκε για τις ημέρες των Χριστουγέννων.
.