Η αίτηση ολοκληρώνεται με τη φράση: "Ζητώ η κατάστασή μου να συζητηθεί στο δημοτικό συμβούλιο και να εξεταστεί η περίπτωση μου, άμεσα λόγω σοβαρής ασθένειας. Σας καταθέτω το πιστοποιητικό νοσηλείας του". Παρά τις εξαιρετικά σκληρές συνθήκες που βιώνει, ο κύριος Χρήστος διατηρεί την αξιοπρέπειά του στο ακέραιο, όπως και τη δύναμή του προκειμένου να στηρίξει τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς του και φυσικά τον Παντελή. Έξι μήνες μετά, διερωτάται γιατί δεν έχει λάβει μία επίσημη απάντηση από το Δήμο Αίγινας. Διερωτάται επίσης γιατί το αίτημά του δεν προωθήθηκε στο Δημοτικό Συμβούλιο. Για το θέμα επικοινωνήσαμε με τον αντιδήμαρχο κύριο Νεκτάριο Κουκούλη στον οποίο κατατέθηκε η αίτηση. Η απάντησή του ήταν ότι τέτοιες δαπάνες δεν εγκρίνονται πια από το Ελεγκτικό Συμβούλιο και προσκρούουν σε γραφειοκρατικές διαδικασίες. Συμπλήρωσε επίσης ότι υπάρχουν ακόμη 10 τέτοια αιτήματα τα οποία δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν.
Το αίτημα του κυρίου Χρήστου δεν έφτασε ποτέ μέχρι σήμερα στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου, παρά το γεγονός και ανεξάρτητα από την κρατική δυσλειτουργία, ότι ενδεχομένως το Σώμα θα μπορούσε να βρει μία εναλλακτική λύση, σε ένα αίτημα που έχει χαρακτηριστεί ως "κατεπείγον για Δ.Σ.". Άλλωστε μπροστά σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα (ας μην ξεχνάμε ότι αφορά τη ζωή ενός ανθρώπου) τα δεκάδες αιτήματα δημοτών που αφορούν την επανεξέταση "αχρεωστήτως καταβληθέντων" στα τιμολόγια ύδρευσης, ίσως θα μπορούσαν να περιμένουν για λίγο.