Η πρώτη με θέμα: "Η Ευρώπη και ο Καποδίστριας" από την κυρία Άντα Διάλλα, καθηγήτρια Ευρωπαϊκής Ιστορίας στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, η δεύτερη είχε με θέμα: "Παρουσίαση του κόμβου" από την κυρία Ιουλία Πεντάζου, ιστορικό με ειδίκευση στη χρήση νέων τεχνολογιών στην ιστορία και μετά από ένα σύντομο διάλειμμα η κυρία Έλσα Μυρογιάννη, φιλόλογος - επιμορφώτρια στη διδασκαλία της ιστορίας με νέες τεχνολογίες, παρουσίασε εκπαιδευτικές προτάσεις στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση με την χρήση του υλικού του "Ψηφιακού αρχείου Ι. Καποδίστρια".
Το ψηφιακό αρχείο μπορείτε να δείτε στη διεύθυνση https://kapodistrias.digitalarchive.gr/