Συντονίστρια τη ημερίδας ήταν η κυρία Ράφτη Σταματίνα, Γεωπόνος - Διευθύντρια ΔΑΟΚ ΠΕ Νήσων. ‘’Ολοκληρωμένη αντιμετώπιση αφλατοξινών στα κελυφωτά φυστίκια’’ ήταν η παρουσίαση της πρώτης εισήγησης από τον κύριο Δημήτρη Τσιτσιγιάννη, επίκουρος αθηγητής του Εργαστηρίου Φυτοπαθολογίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ακολούθησε η εισήγηση της κυρίας Ευφημίας Μαρούλη, Γεωπόνο - Δ.Α.Ο.Κ. Π.Ε. Νήσων με θέμα: ‘’Xylella fastidiosa: Μια απειλή στην ελαιοκαλλιέργεια προ των πυλών’’, μετά το τέλος της οποίας ο κύριος Άγγελος Καψής, γεωπόνος - ΔΑΟΚ Π.Ε. Νήσων παρουσίασε το θέμα: ‘’Αδειοδότηση σταυλικών εγκαταστάσεων’’. ‘’Ζωοανθρωπονόσοι’’, ήταν ο τίτλος της εισήγησης του κυρίου Ιωάννη Δούκα, κτηνίατρου - Δ.Α.Ο.Κ. Π.Ε. Νήσων. Ο κύκλος των εισηγήσεων ολοκληρώθηκε με την εισήγηση της κτηνιάτρου κυρίας Στέλλας Ρίζου Δ.Α.Ο.Κ. Π.Ε. Πειραιά με θέμα: ‘’Αλίευση οστράκων".
Η ημερίδα σκοπό είχε την έγκυρη ενημέρωση των ενδιαφερομένων, για την φυτοπροστασία (Ολοκληρωμένη αντιμετώπιση αφλατοξινών στα κελυφωτά φιστίκια, Xylella fastidiosa), την αδειοδότηση σταυλικών εγκαταστάσεων, ζωοανθρωπονόσοι, κτηνιατρικά θέματα και το πρόγραμμα των Ζώντων Δίθυρων Μαλακίων.
Κατά τη διάρκεια της ημερίδας έγινε η βράβευση από τον Αντιπεριφερειάρχη Νήσων, κ. Παναγιώτη Χατζηπέρο, του κυρίου Γιώργου Μωρόγιαννη, ετών 89, ως του παλαιότερου κτηνοτρόφου της Αίγινας. Την εκδήλωση χαιρέτησε εκ μέρους του Δήμου Αίγινας η κυρία Καίτη Σαλπέα.