Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης η αντιπρόεδρος της ΚΕΔΑ κυρία Καίτη Σαλπέα ανακοίνωσε στο κοινό, ότι σε πρόσφατη συνεδρίαση της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Αίγινας, αποφασίστηκε η υλοποίηση ενός δρώμενου, για την αναπαράσταση της άφιξης του Ιωάννη Καποδίστρια στην Αίγινα κατά τη διάρκεια του εορτασμού του στις 22 Ιανουαρίου.
Την ομιλία του κυρίου Κώστα Σταμάτη παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, ο δημοτικός σύμβουλος κύριος Παναγιώτης Μαρμαρινός, εκπρόσωποι συλλόγων και φορέων και φίλοι του συλλόγου.