Τον φιλόλογο Δημήτρη Νικολόπουλο φιλοξένησε το "Φιλολογικό Καφενείο" του Μορφωτικού Συλλόγου Αίγινας "Ο Καποδίστριας", που παρουσίασε το θέμα "Η γενιά του '30 και η Μικρασιατική Καταστροφή". Ο Δημήτρης Νικολόπουλος αναφέρθηκε στον όρο "γενιά του 30" εξηγώντας τα χαρακτηριστικά των λογοτεχνών που τη συνέθεσαν, με φόντο το ιστορικό, κοινωνικό και πολιτιστικό πλαίσιο της εποχής.
Παρουσίασε τον Γιώργο Θεοτοκά, τον Γιώργο Σεφέρη, την Διδώ Σωτηρίου και τον Ηλία Βενέζη.
Το σύνολο του περιεχομένου του Aegina Portal είναι πρωτότυπο, αποτέλεσμα δημοσιογραφικής έρευνας και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Απαγορεύεται η αντιγραφή ολόκληρου ή μέρους αυτού χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια.
Tune in Apps
Ακούστε το Aegina Portal Talk Radio από το λογαριασμό μας στο Tunein
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό player: