Μία επιτυχημένη εκδήλωση για την ημέρα της μητέρας, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στην αυλή του Λαογραφικού Μουσείου, από το Σύλλογο Γυναικών Αίγινας.
Η εκδήλωση είχε ως κεντρική ομιλήτρια την ιστορικό τέχνης κ. Αρετή Πηγιαδίτη, η οποία παρουσίασε το θέμα για τις μορφές της μάνας στην τέχνη και ειδικότερα στο έργο του Χρήστου Καπράλου.
Η εκδήλωση είχε ως κεντρική ομιλήτρια την ιστορικό τέχνης κ. Αρετή Πηγιαδίτη, η οποία παρουσίασε το θέμα για τις μορφές της μάνας στην τέχνη και ειδικότερα στο έργο του Χρήστου Καπράλου.
Η εκδήλωση που προλόγισε η πρόεδρος του Συλλόγου κ. Φλώρα Αλυφαντή και παρουσίασε η κ. Ολυμπία Χαλδαίου, περιλάμβανε την παρουσίαση ποιημάτων για την μητέρα, που διάβασαν η κ. Ελευθερία Τζούρη, μέλη της θεατρικής ομάδας του συλλόγου και άλλα παιδιά που συμμετείχα στην εκδήλωση.
![20230514_210122-01.jpeg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves7/20230514_210122-01.jpeg)
![20230514_210122-01.jpeg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves7/20230514_210122-01.jpeg)
Δύο νανουρίσματα από την Μικρά Ασία και την Καππαδοκία και έναν ύμνο από τον Λίβανο, τον οποίο έχει μεταγράψει στα ελληνικά ο Νίκος Γκάτσιος, τραγούδησαν ο Αντώνης Γκλαβάς και ο Γιάννης Ψαλιδάκος.
![20230514_202117-sillogos-ginekon-03.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves7/20230514_202117-sillogos-ginekon-03.jpg)
![20230514_202117-sillogos-ginekon-03.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves7/20230514_202117-sillogos-ginekon-03.jpg)
Το κοινό απόλαυσε μία προσεγμένη εκδήλωση, άκουσε με μεγάλο ενδιαφέρον την ομιλία της κ. Αρετής Πηγιαδίτη και χειροκρότησε θερμά τους συντελεστές της.