Ιατρός του Κέντρου Υγείας που μίλησε στο Aegina Portal, προκειμένου να κάνει κατανοητό το εύρος του προβλήματος, εξήγησε ότι στο Κέντρο Υγείας της Σαλαμίνας έχει γίνει επίσης επίσχεση εργασίας, παρά το γεγονός ότι οι γιατροί εκεί είναι πέντε. Συνεπώς, και με δεδομένο ότι λόγω της εποχής ο πληθυσμός του νησιού έχει τετραπλασιαστεί, πρέπει το ιατρικό προσωπικό να ενισχυθεί άμεσα.
Αναφορικά με τις επιπτώσεις που θα έχει η επίσχεση εργασίας στους κατοίκους και στους παραθεριστές της Αίγινας που θα επισκεφθούν από τη Δευτέρα το Κέντρο Υγείας, θα πρέπει να σημειώσουμε ότι δεν θα γίνεται συνταγογράφηση, αλλά τα επείγοντα περιστατικά θα εξυπηρετούνται κανονικά.
Άλλα θέματα τα οποία περιλαμβάνονται στο έγγραφο του επισχετηρίου είναι η έλλειψη φαρμάκων, αναλωσίμων και άλλων αναγκαίων για τη λειτουργία του. Να σημειώσουμε ότι οι γιατροί του Κέντρου Υγείας Αίγινας έχουν να πληρωθούν τις εφημερίες τους από τον Ιανουάριο.
Τέλος, να συμπληρώσουμε ότι παράσταση συμπαράστασης στα αιτήματα των ιατρών, αλλά και διαμαρτυρίας για τις συνολικές ελλείψεις που αντιμετωπίζει το Κέντρο Υγείας έκαναν σήμερα το μεσημέρι μέλη της Κ.Ο. Αίγινας του Κ.Κ.Ε. [upd] Η Κ.Ο. Αίγινας του Κ.Κ.Ε.προχώρησε πριν από λίγο σε σχετική ανακοίνωση.