Από το καθημερινό Ενημερωτικό Δελτίο στο ραδιόφωνο του Aegina Portal
Ωστόσο υπάρχει μία ακόμη δωρεά από την κυρία Μαρία Θεοχαράκη – Κουκούλη, η οποία έγινε μετά από την 2η Διημερίδα Αντιμετώπισης Επειγόντων Περιστατικών. Την προηγούμενη εβδομάδα ο ιατρός και δημοτικός σύμβουλος κύριος Σωκράτης Δούκας, μαζί με εκπρόσωπο της εταιρίας Philippos Hellenic Goods, είχε συνάντηση με τον Δήμαρχο Αίγινας κύριο Δημήτρη Μούρτζη καθώς και τον αντιδήμαρχο κύριο Κώστα Γεννίτσαρη, για την τοποθέτηση αυτών των συσκευών. Για τον απινιδωτή που δώρησε η κυρία Μαρία Θεοχαράκη – Κουκούλη φαίνεται ότι έχει προκριθεί η τοποθέτησή του στο Δημοτικό Στάδιο Αίγινας.
Στο κεντρικό λιμάνι της Αίγινας, η συσκευή έχει τοποθετηθεί σε ειδικό στεγανό κουτί, το οποίο παραμένει ανοιχτό όλη τη διάρκεια της ημέρας. Ο πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου κύριος Γιώργος Σκαλτιώτης, επισημαίνει ότι το λιμάνι της Αίγινας είναι το δεύτερο της χώρας στο οποίο Λιμενικό Ταμείο τοποθέτησε τέτοιου είδους συσκευή, ενώ σημειώνει ότι στις άμεσες προθέσεις είναι η εκπαίδευση των επαγγελματιών της περιοχής πάνω στη χρήση αυτής της συσκευής, ώστε να είναι δυνατή η προσφορά βοήθειας αν παραστεί ανάγκη.