Σύντομες ομιλίες για τη δωρεά έκαναν ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης και ο δημοτικός σύμβουλος κύριος Σωκράτης Δούκας που αναφέρθηκε στην 3η Διημερίδα Αντιμετώπισης Επειγόντων Περιστατικών στην Αίγινα, η οποία λειτούργησε ως κίνητρο για την προσφορά των συσκευών από τον κύριο Φιλίπ Πολί. Οι συσκευές θα τοποθετηθούν σε κεντρικά σημεία των περιφερειών της Αίγινας. Σύμφωνα με την απόφαση αποδοχής της προσφοράς από την Οικονομική Υπηρεσία του Δήμου 72/2016 της συνεδρίασης που έγινε στις 04 Ιουλίου, οι πέντε νέοι απινιδωτές θα τοποθετηθούν στις περιοχές της Πέρδικας, στο κέντρο της παραλίας, κοντά στο περίπτερο), της Κυψέλης, στην πλατεία, στο κοινοτικό κατάστημα ή στο Μορφωτικό Κέντρο, στην περιοχή της Σουβάλας, στο λιμάνι, στο κτίριο που στεγάζεται το φαρμακείο), στην περιοχή της Αγίας Μαρίνας, παραλία κατά την διάρκεια της ημέρας, και το βράδυ στην πλατεία και Μεσαγρού, στο κοινοτικό κατάστημα.