Επιχείρηση κατεπείγουσας μεταφοράς ασθενών στο κεντρικό λιμάνι της Αίγινας..
![](/images/stories/001/31/ktp-mfr-00.jpg)
Μία επιχείρηση κατεπείγουσας μεταφοράς ασθενών πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ στο κεντρικό λιμάνι της Αίγινας. Η επιχείρηση είχε ως στόχο να μεταφερθούν στον Πειραιά δύο σοβαρά περιστατικά. Το πρώτο αφορούσε τραυματία, αγγλικής υπηκοότητας, από τροχαίο ατύχημα που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στον κεντρικό δρόμο της Αγίας Μαρίνας, με αποτέλεσμα να υπάρξει σοβαρός τραυματισμός στο κεφάλι και ο δεύτερος περιστατικό άνδρα που το Κέντρο Υγείας έκρινε ότι επίσης έπρεπε να μεταφερθεί άμεσα.
Κατά την προσπάθεια ανεύρεσης πλωτού σκάφους που θα έκανε τη μεταφορά ανταποκρίθηκε το σκάφος Rescue Maltezos, το οποίο είχε τις δυνατότητες ασφαλούς πλεύσης λόγω των δυνατών δυτικών ανέμων που έπνεαν εκείνη την ώρα στον Αργοσαρωνικό. Το σκάφος αναχώρησε από το λιμάνι της Αίγινας στις 23:32 από την προβλήτα του Αγίου Νικολάου.