"Η θάλασσα στην ελληνική ποίηση". Ποιητική βραδιά από την "Αίγινα Κοινωνία Πολιτών".
![](/images/stories/001/84/perdikiotika-00.jpg)
"Η θάλασσα στην ελληνική ποίηση" ήταν το τίτλος της ποιητικής βραδιάς που πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ στην αυλή του cafe - bar "Τα Περδικιώτικα", από τη δημοτική παράταξη "Αίγινα Κοινωνία Πολιτών". Την αφήγηση και την παρουσίαση έκανε ο φιλόλογος κύριος Δημήτρης Νικολόπουλος.
Την απαγγελία των ποιημάτων έκαναν οι: Μαρία Γιαξίμη, Κώστας Ζορμπαλάς και Στέλλα Πάσχα, ενώ γράμμα από το ναυτικό πατέρα της Νίκο Ζώη, διάβασε η Ερικέτη Ζώη. Η βραδιά ήταν αφιερωμένη στα στελέχη της παράταξης που "έφυγαν από τη ζωή" το περασμένο καλοκαίρι, το Νίκο Ζώη και το Σιδέρη Τζαμουτζαντώνη.