Η χορευτική βραδιά πραγματοποιείται στο προαύλιο του Αγίου Κρίσπου, το οποίο και σήμερα το βράδυ γέμισε από κατοίκους και παραθεριστές της ευρύτερης περιοχής. Την εκδήλωση προλόγισε ο πρόεδρος του συλλόγου κύριος Παναγιώτης Χελιώτης, ενώ χαιρέτησε ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης. Η εκδήλωση περιελάμβανε "στεριανούς", νησιώτικους , καθώς και λαϊκούς χορούς, κλήρωση λαχειοφόρου, αλλά και ένα χορευτικό δρώμενο, με κύριο θέμα την αγάπη και τον έρωτα, με το οποίο ολοκληρώθηκε η εκδήλωση, μέσα σε παρατεταμένα χειροκροτήματα. Τη διδασκαλία των χορών έκανε η κυρία Σοφία Κάππου.