Ο επισκέπτης μπορεί να δει τα κοσμήματα της Κορίννας Κουτούζη σε ασήμι, χρυσό, μπρούτζο και ορείχαλκο, τα υφασμάτινα αγγελάκια της Εύας Χειλαδάκη, εμπνευσμένα από τους πίνακες του Τσαρούχη, τα υφασμάτινα μπολ της Μαρίας Γρηγορίου που είναι φτιαγμένα από ύφασμα και κλωστές, η Θεοδώρα Χωραφά το έργο της οποίας δεν χρειάζεται συστάσεις, ειδικά στους κατοίκους και τους φίλους της Αίγινας, οι "διάφανες" πορσελάνες της Μαργαρίτας Εκκλησιάρχου, τα ακριλικά του Γιάννη Παπαδόπουλου, η Inger Carlsson που "ζωγραφίζει" με την ραπτομηχανή της. Χωρίς να τα σχεδιάζει πάνω στο ύφασμα, απλά "ζωγραφίζει" τα έργα της με τη ραπτομηχανή. Επίσης, τα κοσμήματα και τα μικρογλυπτά της Δέσποινας Πανταζοπούλο.
Ο ιδιαίτερος τίτλος της έκθεσης, οφείλεται στο γεγονός ότι για πρώτη φορά η ομάδα υποδέχεται έναν καλλιτέχνη, που εκθέτει μαζί της τα έργα του, τη Μαργαρίτα Εκκλησιάρχου. Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι τις 30 Αυγούστου στην αίθουσα τέχνης Έγινα - Αίγινα.