Να σημειώσουμε ότι κύριος Δημήτρης Μούρτζης, επέλεξε αυτή ακριβώς τη στιγμή για να ενημερώσει σχετικά με την πορεία δημοπράτησης του έργου του υποθαλάσσιου αγωγού σύνδεσης της Αίγινας με την ΕΥΔΑΠ. Για το ίδιο θέμα θα υπάρξει αναλυτικό ρεπορτάζ. Η πρώτη σχετική δήλωση ήρθε το πρωί του Σαββάτου, σε ημερίδα του Αγροτικού Συλλόγου Αίγινας, από τον αντιπεριφερειάρχη κυρίο Παναγιώτη Χατζηπέρο.
Η τελετή λήξης ξεκίνησε με την μπάντα του συστήματος Ναυτοπροσκόπων Αίγινας, αρχικά να παιανίζει στην παραλία και στη συνέχεια να κάνει επίδειξη κρουστών στη σκηνή του φεστιβάλ.