Από το 6ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών και Λαϊκών Χορών Αίγινας παρουσιάστηκαν χορευτικά από σχεδόν όλες τις γωνίες της χώρας μας, ενώ ιδιαίτερα θετική εντύπωση προκάλεσε το γεγονός ότι και τα χορευτικά τμήματα των μικρών ηλικιών ήταν άριστα προετοιμασμένα και έδειξαν προσήλωση σε αυτό που έκαναν. Φυσικά τι να πει κανείς για τις στολές και τη συνολικά φροντισμένη εικόνα των χορευτικών τμημάτων των συλλόγων της Αίγινας, αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια, τόσο στους υπευθύνους των συλλόγων, όσο και στους χοροδιδασκάλους.
Η γεμάτη από κόσμο πλατεία και οι επευφημίες του κόσμου ήταν η καλύτερη επιβράβευση για μια μεγάλη γιορτή πολιτισμού και παράδοσης, που γίνεται κάτω από δύσκολες συνθήκες και σε πείσμα των καιρών. Την παρουσίαση έκανε η κυρία Μαίρη Σταυρίδου.