Τη βραδιά προλόγισε ο επιμελητής της εκδήλωσης και πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής κύριος Γιώργος Καλόφωνος: "Η φετινή εγκατάσταση της Βένιας Δημητρακοπούλου είναι και πάλι τοποειδική και η χρονική διάρκειά της περιορισμένη. Βασισμένη σε μια φωτογραφική σπουδή των απειλητικών σκιών που παράγονται από το μεγάλο γλυπτό της «Προμαχώνες» (2015), το οποίο αυτές τις μέρες τοποθετείται στο προαύλιο του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου στην Αθήνα, η "Επιφυλακή ΙΙ" αποτελεί ένα σχόλιο για τις απειλητικές σκιές και το σκοτάδι που έχει καλύψει το ιστορικό κτήριο, αντικατοπτρίζοντας έτσι και τη σκοτεινή μοίρα της ιστορικής μνήμης στη σημερινή Ελλάδα, αλλά κυρίως την κατάληξη των προσπαθειών δημιουργίας ενός σύγχρονου Ελληνικού Κράτους που ξεκίνησαν από τον οραματιστή Ιωάννη Καποδίστρια", είπε ο κύριος Καλόφωνος.
Την εκδήλωση χαιρέτησε ο δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρζης, ο Αντιπεριφερειάρχης κύριος Παναγιώτης Χατζηπέρος. Τους στόχους της εγκατάστασης "Επιφυλακή ΙΙ" παρουσίασε στο κοινό η γλύπτρια Βένια Δημητρακοπούλου.
Λόγω των προβλημάτων που παρουσιάζει το κτίριο εξαιτίας της πολυετούς εγκατάλειψης και αδιαφορίας, οι επισκέπτες της έκθεσης φόρεσαν εργοταξιακά κράνη, τα οποία έγραφαν στο μπροστινό μέρος "Επιφυλακή ΙΙ. Όσοι ήθελαν μπορούσαν να πάρουν ένα μαζί τους, μετά το τέλος της εκδήλωσης, ως αναμνηστικό.
Την εκδήλωση παρακολούθησε η βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Πειραιά και Νήσων κυρία Γεωργία Γεννιά, οι αντιδήμαρχοι κύριοι Βαγγέλης Δέδες και Αντώνης Μούρτζης και ο πρόεδρος της Κοινοφελούς Επιχείρησης του Δήμου Αίγινας κύριος Γιάννης Ζορμπάς,