Την παρουσίαση της εκδήλωσης έκαναν η Ράνια Κορναράκη - Πετρά και ο Βησσαρίων Παρθένης. Κριτική επιτροπή της βραδιάς ήταν η συγγραφέας - οινολόγος Μαρία Τζίτζη, ο chef Νίκος Κουρούπης Αγάλου και ο chef Μιχάλης Παναγιωτάκης, πρόεδρος του Ινστιτούτου Κρητικής Διατροφής. Η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στην μνήμη του γευσιγνώστη Δημήτρη Ποταμιάνου, για τον οποίο μίλησε ο κύριος Στράτος Πανταβός, υπεύθυνος της εμπορικής έκθεσης και πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων του Φεστιβάλ. Να σημειώσουμε ότι την εκδήλωση παρακολούθησε η οικογένεια του Δημήτρη Ποταμίανου, ενώ στο τέλος της εκδήλωσης ο γιός του Στέφανος έκανε την πρώτη βράβευση με ένα έργο που είχε φιλοτεχνήσει η Ειρήνη Βουρλούμη.
Δείτε φωτογραφίες απο την εκδήλωση εδώ.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης στην παραλία της Αίγινας η Μικτή Πολυφωνική Χορωδία υπό τη διεύθυνση του Γιάννη Βρυζάκη έδωσε συναυλία μπροστά από το κτίριο της Alpha Bank, ενώ κορυφώθηκε η επισκεψημότητα του κοινού στην εμπορική έκθεση, επισκεψημότητα που ήταν εντυπωσιακή.Επιστρέφοντας στην κεντρική σκηνή, οι τέσσερεις chefs δημιουργούν κάθε ένας ένα πιάτο που έχει επιλέξει, ενώ ο Βησσαρίων Παρθένης καταφέρνει να διατηρήσει τη ζωντάνια της εκδήλωσης και το ενδιαφέρον του κοινού, την ώρα που οι chefs δημιουργούσαν. Όταν τα πιάτα ολοκληρώθηκαν οι chefs ένας - ένας τα παρουσίασαν, για να τα δοκιμάσουν τα μέλη της επιτροπής. Όταν η διαδικασία των πιάτων ολοκληρώθηκε η επιτροπή συσκέφθηκε αποφασίζοντας ότι νικητής του διαγωνισμού ήταν ο Βασίλης Λαζάρου. Η συνταγή του Βασίλη Λαζάρου ήταν λουκάνικο από χταπόδι, συνταγή που κέρδισε επίσης και τις εντυπώσεις. Κερδισμένοι βέβαια ήταν και οι τέσσερεις chefs που έλαβαν πολύ καλές κριτικές από την επιτροπή, ενώ η διαφορά τους στη βαθμολογία ήταν ελάχιστη.
Την εκδήλωση προλόγισε ο πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής κύριος Γιώργος Καλόφωνος και χαιρέτησαν, ο Αντιπεριφερειάρχης Νήσων κύριος Παναγιώτης Χατζηπέρος, ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης και η αντιπρόεδρος της ΚΕΔΑ κυρία Αικατερίνη Σαλπέα.