Να πως περιγράφει τις εικόνες που παρουσίασε η Χριστίνα Κολαΐτη: "Mal de Debarquement, σε Ελληνική μετάφραση Ναυτία - της αποβίβασης, της πλεύσης ή της προσγείωσης- θέτει το concept μιας σειράς πορτραίτων εμπνευσμένων από τα προσωπικά ταξίδια των αναπαριστώμενων. Το φωτογραφικό αυτό ταξίδι παραθέτει μια μεταφορική προσέγγιση της ναυτίας του εαυτού βασισμένο στην θεωρία της φωτογραφικής επανιστόρησης η οποία δημιουργήθηκε μέσα από τη διδακτορική σπουδή της δημιουργού. Σε χειμωνιάτικα και καλοκαιρινά θαλασσινά τοπία της Βρετανίας και της Ελλάδας ή αυτά μιας μόνο θάλασσας, οι πρωταγωνιστές, μέσα από μια παραστατική προσέγγιση της προσωπικότητας, μας αφηγούνται τα ιδιωτικά ταξίδια τους ή και μόνο αυτό της δημιουργού".
Οι "Συνομιλίες" υποστηρίχθηκαν χορηγικά από το Arts Council of England, Artists' International Development Fund Round 13.