![20231226_200238.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves8/20231226_200238.jpg)
Με πολύ μεγάλη επιτυχία και προσέλευση πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης στο Καποδιστριακό Ορφανοτροφείο - Φυλακές, μουσική εκδήλωση που διοργάνωσε ο Δήμος Αίγινας, σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Πειραιώς & Νήσων.
Ουσιαστικά, μετά την μεγάλη εικαστική έκθεση του Γιώργου Ξένου, με την οποία εγκαινιάστηκε ο χώρος το καλοκαίρι, είναι η πρώτη μουσική εκδήλωση που πραγματοποιείται, εγχείρημα που κατέδειξε τις μεγάλες δυνατότητες του χώρου, την αισθητική που αποπνέει και την ατμόσφαιρα που δημιουργεί. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στη μικρότερη από τις δύο αίθουσες.
![20231226_201932.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves8/20231226_201932.jpg)
Η χριστουγεννιάτικη αυτή μουσική εκδήλωση του Δήμου Αίγινας, είχε τίτλο «Νύχτες της Αλκυόνης… στην Αίγινα» με τους Alcedo Folk Band. Πυρήνας του μουσικού ύφους της μπάντας αποτελεί ο συνδυασμός των τριών πνευστών (φλάουτο, φαγκότο, τούμπα) που συνομιλούν με τα υπόλοιπα όργανα σε ευφάνταστες ενορχηστρώσεις, αναζητώντας τον προσωπικό ήχο της ομάδας.
![20231226_200527.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves8/20231226_200527.jpg)
Ήχο σημερινό με επιρροές από ποικίλα μουσικά ρεύματα και folk χαρακτήρα από τα τοπικά ιδιώματα της πατρίδας μας και των «μουσικών του κόσμου».
![20231226_200629.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves8/20231226_200629.jpg)
![20231226_200527.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves8/20231226_200527.jpg)
Ήχο σημερινό με επιρροές από ποικίλα μουσικά ρεύματα και folk χαρακτήρα από τα τοπικά ιδιώματα της πατρίδας μας και των «μουσικών του κόσμου».
![20231226_200629.jpg](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves8/20231226_200629.jpg)
Την εκδήλωση προλόγισε η αντιδήμαρχος κ. Μαίρη Κουκούλη, κάνοντας αναφορά στην ιδιαιτερότητα του χώρου, παρουσιάζοντας το μουσικό σχήμα και όσους βοήθησαν προκειμένου να υλοποιηθεί αυτή η μουσική βραδιά.