Η Ιουλία Περσάκη (1895-1980) έζησε περίπου έναν αιώνα, βίωσε δύο παγκόσμιους πολέμους, γνώρισε τρεις τόπους (Αθήνα, Παρίσι, Αίγινα) και πήρε ενεργό μέρος στις διαμάχες για την καθιέρωση της δημοτικής γλώσσας. Δημοσίευσε τέσσερις συλλογές διηγημάτων που εστιάζουν στους καθημερινούς ανθρώπους, τη ζωή και τη γλώσσα τους. Μια νέα ανθολόγηση των διηγημάτων της με τίτλο Κατοχή και πείνα: Ιστορίες της κάθε μέρας θα κυκλοφορήσει στο τέλος του μήνα (Αύγουστος 2016) από τον εκδοτικό οίκο της Εστίας σε συνεπιμέλεια Κάρεν Βαν Ντάικ και Φαίης Ζήκα.
Την εκδήλωση προλόγισε ο πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής κύριος Γιώργος Καλόφωνος, ο οποίος στη συνέχεια παρουσίασε την κυρία Φαίη Ζήκα, φιλόσοφο της αισθητικής και συγγενή της Ιουλίας Περσάκη η οποία ήταν θεία της. Η κυρία Ζήκα παρουσίασε το βιογραφικό της συγγραφέως. Στη συνέχεια στο βήμα ανέβηκε η κυρία Κάρεν Βαν Ντάικ, κάνοντας αρχικά μία αναφορά για το πως ξεκίνησε αυτό το έργο. Το κοινό έμεινε εντυπωσιασμένο από την παρουσίαση του έργου της Ιουλία Περσάκη, χειροκροτώντας θερμά την κυρία Κάρεν Βαν Ντάικ. Η βραδιά ολοκληρώθηκε με ένα διήγημα που διάβασε η κυρία Φαίη Ζήκα.