![](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves6/20220825_192308-00.jpg)
Μία ακόμη σημαντική πρωτοβουλία, από την Ομάδα Προστασίας Πολιτιστικής Κληρονομιάς Αίγινας, υλοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα, με τη επίσκεψη και την ξενάγηση στο σπίτι - ατελιέ του μεγάλου εικαστικού Νίκου Νικολάου.
Ο χώρος μετά μετά τις εργασίες ανακαίνισης που πραγματοποιήθηκαν, είναι πλέον επισκέψιμος για το κοινό μετά από ραντεβού. Το σπίτι στο οποίο εγκαταστάθηκε ο Νίκος Νικολάου από το 1964, ήταν ένα εργαστήριο δημιουργίας, αλλά και ένας χώρος συνάντησης μεγάλων ανθρώπων της τέχνης και της διανόησης.
![](https://www.aeginaportal.gr/images/xoves6/20220825_195110-01.jpg)
Την παρουσίαση και την ξενάγηση έκαναν ο κ. Γιώργος Καλόφωνος και ο κ. Γιώργος Μπήτρος. Την εκδήλωση παρακολούθησε ο δημοτικός σύμβουλος κ. Νίκος Πούντος και ένας μεγάλος αριθμός επισκεπτών.