Από νωρίς το απόγευμα ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης, αλλά και ο πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου κύριος Γιώργος Σκαλτσιώτης, ξεκίνησαν άμεσα επαφές, προκειμένου να διασφαλιστούν κάποια έκτακτα δρομολόγια για σήμερα το βράδυ και να υπάρξει γενικότερα μία διευθέτηση των προβλημάτων που προκύπτουν. Στο ίδιο αγώνα δρόμου επιδόθηκαν και οι ακτοπλοϊκές εταιρίες, και μέχρι αυτή τη στιγμή δεν έχουν γίνει γνωστά τα αποτελέσματα αυτών των επαφών. Τις επόμενες ώρες θα υπάρχουν σχετικές ανακοινώσεις. Δείτε τα έκτακτα δρομολόγια εδώ.
Εκατοντάδες παραθεριστές και εκδρομείς, κάτοικοι αλλά και επαγγελματίες της Αίγινας, βρέθηκαν στο κενό, καθώς είναι υποχρεωμένοι να αλλάξουν τελείως τον προγραμματισμό τους και μάλιστα σε βάθος χρόνου τεσσάρων ημερών. Πούλμαν από οργανωμένες εκδρομές, μικρά γκρουπ, μεμονωμένοι ταξιδιώτες, επαγγελματίες που αναμένουν τροφοδοσία των καταστημάτων τους, ακόμη και η υπηρεσία καθαριότητας που προγραμμάτιζε δρομολόγια προς την χωματερή της Φυλής, φαίνεται να αναζητούν άμεσα εναλλακτικές. Πάντως από καύσιμα το νησί δεν πρόκειται να ξεμείνει, καθώς σήμερα πραγματοποιήθηκε δρομολόγιο και υπάρχει επάρκεια για μεγάλο χρονικό διάστημα.