Η εκδήλωση για την κοπή της κορδέλας, έγινε δίπλα στο χώρο των εκδοτηρίων, όπου και έχει τοποθετηθεί η πινακίδα. Για το πρόγραμμα μίλησαν εκ μέρους του Συλλόγου Ενεργών Πολιτών Αίγινας ο Henri Paul Coulon (Ασπέ) εκ μέρους του Δήμου Αίγινας ο αντιδήμαρχος κύριος Βαγγέλης Δέδες, καθώς και εκπρόσωπος της Ελληνικής Εταιρίας Περιβάλλοντος που Πολιτισμού. Στο κόψιμο της κορδέλας των εγκαινίων συμμετείχε επίσης, εκ μέρους του συλλόγου "Ανάβαση", η κυρία Ευαγγελία Ρεκλείτη. Μετά την ολοκλήρωση της εκδήλωσης οι εκπρόσωποι των συλλόγων και οι περιηγητές, μεταφέρθηκαν με πούλμαν προς την Παχιοράχη, τον επόμενο σταθμό του προγράμματος των εγκαινίων, από όπου ξεκίνησε η πεζοπορία προς τον Ελαιώνα. Την εκδήλωση παρακολούθησε επίσης ο πρόεδρος της Τουριστικής Επιτροπής Αίγινας κύριος Γιώργος Μούρτζης.